Fredag endres trolig Spanias koronastatus fra grønn til rød. Nå er fristen for å unngå karantene ved innreise til Norge satt, ifølge Aftenposten.
De som kommer til Norge fra Spania før klokken 24 fredag kveld slipper karantene, opplyser kommunikasjonsrådgiver Alexandra R. Tufteland i Helse- og omsorgsdepartementet til avisen.
På Haugesund lufthavn, Karmøy, lander det et Ryanair-fly fra Malaga klokken 17.50 fredag. Dermed vil disse passasjerene unngå å havne i karantene.
Mange har ifølge avisen endret flybillettene for å prøve å unngå det nye karantenekravet.
Minst 12.000 nordmenn befinner seg i Spania, og Helsedirektoratet har advart om at de sannsynligvis må i karantene når de kommer hjem.
En eventuell 10-dagerskarantene må gjennomføres selv om Spanias status skulle endres til grønn i karanteneperioden.
Det er landenes status ved innreisetidspunktet til Norge som er avgjørende for om man pålegges karantene.
Passasjerene på et SAS-fly fra Alicante som etter planen lander på Gardermoen ti minutter over midnatt natt til lørdag, må dermed i karantene om ikke flyet ankommer før rutetid.

Spania-turister tilbake på norsk jord: – Glad for å komme hjem igjen

Geir Tangen i Spania: – En uting at vi skal gå rundt og skamme oss
(©NTB)
Kommentarer til denne saken